top of page

«Міф про походження вояків УПА»

    На виставці — світлини з фотоархівів Української Повстанської Армії, кримінальних справ (МГБ, НКВС, МВС СРСР, тощо) та особистих архівів родин вояків повстанців.

  На знімках зображені вояки УПА, які протягом багатьох років здобували Українську державу. Також на світлинах можна побачити партизанський побут і бойові будні повстанців. Загалом на виставці представлені чорно-білі знімки, на яких представлено упівців переважно із лівобережних регіонів України.

   Рядянський режим постійно поширював міфи про національно-визвольні рухи народів, що потрапили під контроль тоталітарного режиму країни рад. Винятком не стали й Українські повстанці, які продовжували справу визвольних змагань Українського народу початку ХХ-го сторічча.

   Найбільш поширені міфи, які поширювала та продовжує поширювати московська пропаганда, це: повстанці були бандитами, а не добре злагодженим військовим утворенням; УПА була створена за сприяння режиму німецьких нацистів; УПА було явищем локальним, а упівці були виключно уродженці західних областей України.
  Основною метою фотовиставки є познайомити відвідувачів з представниками повстанського рухи, які є вихідцями з інших регіонів України.

    Також варто зазначити, що повстанські фото, випадково могли потрапивши до рук ворога, а це у свою чергу могло спричинити викриття вояків та стати причиною репресій проти їхніх родин, то фотографувати в підрозділах УПА суворо заборонено. Тому робота щодо ідентифікації осіб зображених на знімках займає досить тривалий час.

    До світлин розміщених в експозиції додано друкований покажчик, в якому указані імена вояків, місця та час знімків. За декілька десятиріч кропіткої праці дослідника фотоархіву Василя Гуменюка та його однодумців удалось ідентифікувати понад 100 бійців та їхні біографії.

    Як зазначив один з дослідників архіву, заступник керівника військово-історичного клубу «Повстанець» Андрій Мацьків, «Символічним є те, що фотовиставка про вояків УПА і збройного підпілля ОУН з інших регіонів проходить в ці дні у столиці України, в якій 22 січня 1919 року на Софійському майдані був оголошений Акт Злуки УНР і ЗУНР в єдину соборну Державу. Ідеї соборності важливі тепер, як ніколи, особливо з огляду на збройну агресію РФ проти України і анексію частини територій нашої держави. На фотовиставці можна побачити уродженця села Грабове Шахтарського району Донецької області Івана Кулика «Сірого», старшого лейтенанта ЧА, керівника Коломийського окружного проводу ОУНр. Я його жартома називаю бандерівцем номер 1 у Коломийській окрузі. Він загинув 2 жовтня 1951 року у с. Великий Ключів Коломийського району, а уродженець цього села Дмитро Кабалюк, доброволець батальйону «Донбас» з позивним «Шок» загинув 29 серпня 2014 року при виході з Іловайського котла, організованого військами РФ і їхніми сателітами, на малій батьківщині Кулика. І які ще докази потрібні для соборності, яка окроплена кров’ю кращих синів і дочок України?!»

Завітайте до нашого музею, аби дізнатися більше про кожного з повстанців.

Виставка працює до 03 березня 2021 року, в приміщенні Камінної зали Капоніру №2

bottom of page