top of page

ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ВИЗВОЛЕННЯ В'ЯЗНІВ ФАШИСТСЬКИХ КОНЦТАБОРІВ

 ВИСТАВКА ХУДОЖНІХ ФОТОСВІТЛИН

"КОНЦТАБОРИ 1941-1945рр." РОБЕРТА ХУТИНСЬКОГО

     За час свого перебування при владі (1933-1945рр.) нацисти створили на території Третього Рейху й окупованих землях 1634 табори. 

  На землях окупованої ворогом України було створено понад 250 таборів для Радянських військовополонених.

    Найбільш відомі Дарницький табір військовополонених під Києвом, в Києві «Сирецький», «Бабин Яр», Володимир-Волинський  на Волині, «Богунія» на Житомирщині, «Гросс-Лазарет» у Славуті, «Цитадель» у Львові, «Уманська яма» на Черкащині, «Хорольська яма» на Полтавщині. 

   Тільки з листопада 1941 року до травня 1942 року з України було вивезено понад 500 тис. військовополонених. В’язні дуже важко працювали, харчування було жахливим, умови утримання – нестерпними, окрім радянських військовополонених, у таборах на території України утримувалися французькі, бельгійські, голландські та сербські військовополонені .

    Смертність від голоду, хвороб, тортур у таборах становила до 60%. Загальна цифра втрат радянських військовополонених сягає 3 млн. 700 тис. осіб.

    У 1933-1945 роках приблизно 5000 концентраційних таборів створено нацистами в Німеччині й в окупованій ними Європі. 

   Серед найбільш сумнозвісних: Бельзен, Бухенвальд, Дахау, Собібор, Майданек, Триблінка. Інші концтабори були так званими «трудовими таборами» у них також здійснювалася програма «Знищення через працю».

   Тисячі в’язнів померли від виснаження, голоду й переохолодження. Для того, щоб полегшити повсякденну справу вбивства були встановленні газові камери. У деяких таборах нацистські лікарі проводили медичні експерименти над ув’язненими. 

     Офіційні дані різняться, за період існування концтаборів, знищено більше 2 млн. людей.

11 квітня – Міжнародний День визволення в’язнів фашистських концтаборів, метою є збереження історичної пам’яті про трагічні події Другої Світової Війни, що забрала життя мільйонів людей. Віддаємо шану загиблим і сподіваємось на те, що подібне ніколи не повториться в історії людства.

bottom of page