top of page

МУЗЕЙНІ ОБ`ЄКТИ 

     До Національного історико-архітектурного музею «Київська фортеця» належить частина фортифікаційних об’єктів Нової Печерської фортеці та Лисогірський форт.

   Експозиція музею розміщена у відновленій частині Госпітального укріплення побудованого за полігональною системою в 1836-1851 рр. Для полігональної системи характерним є фронт вали якого побудовані під тупим кутом, оборона якого велась із капонірів. Оборонна лінія Госпітального укріплення ділилась на ділянки, які називались полігонами. Всього було три полігони – І, ІІ, ІІІ, Північний та Південний фронти. Для оборони фронтів було побудовано п’ять капонірів. Чотири капоніри розміщувались на дні рову, а п’ятий був винесений на гласис (пологий насип перед ровом) та розміщений під кутом до рову, за що капонір й отримав назву – Косий. Всі капоніри являли собою склепінчасту споруду для ведення фланкуючого вогню в двох протилежних напрямках, а Косий капонір міг вести ще й фронтальний вогонь.

   Тепер в Косому капонірі розміщена експозиція «Історія використання споруд Київської фортеці» та виставка «Від ядра до снаряда». В капонірі ІІ полігону представлена «Історія фортифікації на теренах України». Капонір І полігону Госпітального укріплення перебуває в законсервованому стані. На Башті №4 проводяться ремонтно-реставраційні роботи. Також до музею відноситься Спаський бастіон  Києво-Печерської цитаделі.

   Лисогірський форт був збудований в період 1871-1877 за проектом Едуарда Тотлебена. Форт розташувався на відстані трьох кілометрів від Нової Печерської фортеці, та мав захищати залізничне сполучення з лівим берегом Дніпра. Форт складався з двох частин – головного укріплення і редюїту. Редюїт виконаний в формі люнета, головне укріплення сформовано двома бастіонними фронтами та одним полігональним. Форт був пристосований лише під артилерійське озброєння. Оборонна лінія зі сторони Дніпра не була зімкнута.

   Зараз територія форту належить НІАМ «Київська фортеця» та являється регіональним ландшафтним парком «Лиса Гора».

bottom of page